Електронен вестник

Обичам да общувам с млади, умни и амбициозни хора

Интервю с Джена Стайкова – преподавател по биология и здравно образование в Американски колеж Аркус

Интервю на Силвия Ковачева 11 а кл. от Клуб “Млад журналист”

1. Госпожо Стайкова, Вашият образ на преподавател по биология в националната програма и в International Baccalaureate Diploma Programme е впечатляващ. Каква е мотивацията Ви да поемате такава отговорност и да полагате толкова много усилия за учениците?

         Отговорността наистина е голяма, тъй като преподаването по двете образователни програми изисква компетентности, които да отговарят както на национални, така и на международни стандарти. Харесва ми да преподавам по двете програми, защото по този начин моят преподавателски опит се развива и обогатява непрекъснато. За мен е много интересно да прилагам методи на преподаване и обучение, които са международно признати, тъй като това извежда моите ученици на ново равнище: по-можещи, по-знаещи и по-конкурентноспособни. Няма по-голямо щастие за един учител от това да осъзнае, че чрез прилаганото обучение той е допринесъл за разширяване на кръгозора на своите ученици и им е дал старт, който ще им помогне да покорят света.

2. С какво Вашият предмет - биологията, е по-различен от останалите и как бихме могли да го приложим в живота?

       Според мен, всеки учебен предмет предоставя знания за света и развива   умения, които са необходими за формиране на личността на ученика. Учебният предмет “Биология и здравно образование” обогатява знанията на учениците за живата природа и мястото на човека в живия свят. Чрез наблюдение, анализ, синтез и оценка, този учебен предмет развива когнитивните способности на учениците. Според международната класификация, биологията се определя като експериментална наука, която се намира в тесни връзки с химия, физика и география. Математиката, статистиката и информационните технологии са неизменно приложими при задълбоченото изследване на биологични процеси, явления и закономерности. С други думи, не бих разглеждала биологията като самостоятелен и независим учебен предмет, много по-ценно е осъзнаването на връзките между различните научни области.

3. В професионален план в Американски колеж Аркус, имали ли сте своя „момент на гордост” и ако отговорът е “ДА”, бихте ли споделили какъв е той?

              Преподавам в ЧПГ „АК-Аркус” от 10 години - от самото основаване на частната гимназия до днес. Да стана част от преподавателския състав в нашето училище беше едно от големите предизвикателства в моя живот. Осъзнавам, че тази работа ми носи голямо удовлетворение, поради непрекъснато развиващите се образователни цели и стремеж на целия екип на колежа към високо качество на работа, което е съизмеримо с международните стандарти.

      Моментите на гордост, които съм изпитвала през всички изминали години, са наистина много. Завърших два пълни випуска в колежа и преживях с моите възпитаници много успехи. Но най-вълнуващо е, когато нещата се случват за първи път: първото представяне на наши ученици на Националното състезание по природни науки и екология на тема: „Светлинно замърсяване” през 2005 година,  първите постижения на моите ученици от Клуб на науките на Националното състезание по биология през 2006 (Зорница Тодорова) и 2007 година (Елица Стоянова), реализацията на първия випуск IB ученици през 2009 година (Ивона Русева беше приета директно втори курс, специалност Спортна медицина в Университета в Глазгоу с високата си Международна диплома), първият абитуриентски бал и реализацията на първия випуск на колежа през 2008г... Списъкът е много дълъг. Успехите на учениците от моя втори випуск (2013), са впечатляващи - около 85% от тях бяха приети в престижни международни университети, а Деница Мицова спечели пълна стипендия на Американския университет в България. Но най-важното е, че всички ние – ръководство на колежа, Настоятелство, преподавателски състав и ученици, не преставаме да приемаме нови предизвикателства и да се стремим към върха.

4. Училището е платформа, където ученици и учители взаимно се обучават и развиват. В каква насока сте се развили  и какви качества и черти на характера сте открили, че притежавате?

     Благодаря за този чудесен въпрос! Истина е, че процесът на обучение и развитие е двустранен. Учителят със своите знания, умения и компетентности е призван да развива ученическата личност. От друга страна обаче, учителят също е повлиян от своите ученици. Когато човек общува  с различни индивидуалности, той неизменно възприема по нещо от тях и развива своята собствена личност. Още при първите ми опити като преподавател по време на университетския ми стаж, установих, че тази работа наистина ми харесва, най-вече защото е свързана с общуване с млади, умни и амбициозни хора. Усещането, че поне с нещо съм допринесла за своите ученици, ми носи истинско удовлетворение и ме прави щастлива. 

5.Вашата тайна за успеха е:

Трудолюбие, амбиция и постоянство.

Меню