Ученици от Американски колеж „Аркус” работиха в европарламента в Страсбург
23 ученици от Американския колеж „Аркус” се превърнаха в евродепутати за един ден, като бяха на работно посещение в европейския парламент в Страсбург. Визитата бе по програмата „Евроскола” и стана факт, след като колежът получи специална покана от Представителството на европарламента в София заради много силната си кандидатура м.г. Ядрото на групата бе 9 „а” клас, който е с най-висок успех през първия срок, а ръководители на делегацията бяха директорът на ЧПГ „АК – Аркус” Петър Иванов и класният ръководител Дияна Добрева.
Великотърновци имаха възможността да усетят натовареноста на цял един парламентарен ден. Общо 421 ученици между 14 и 16-годишна възраст и 37 преподаватели от Германия, Естония, Франция, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Унгария, Малта, Холандия, Австрия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Словакия, Швеция и Англия бяха в Страсбург.
Денят започна с разпределение на работните групи, след което всички бяха поканени да заемат местата на евродепутатите в пленарната зала „Луиз Вайс”. След приветствието от организаторите учениците бяха запознати с работата на европарламента и изслушаха информация за Европейския съюз. Всяко едно от 19-те училища получи правото да бъде презентирано от един свой ученик. Честта да бъде първи бе тъкмо на Американския колеж „Аркус” чрез Зорница Йовчева, която разказа за училището, за възможността му да предоставя отлични условия за образование, за високите му постижения и реализацията на завършващите, за Велико Търново.
Следващата проява бе разговор с евродепутата Чаба Йори (Унгария), на когото учениците близо два часа с интерес задаваха всевъзможни въпроси. Сред най-активните бяха именно нашите младежи, като Филип Стайнов задава въпрос за околната среда, Леда Кунева – за Европейския съюз, Ева Илкова – за проблемите с бедността.
Следобедът бе посветен на заседанията на работните групи. Българите бяха разпределени в шесте комисии, като Силвия Ковачева, Боряна Сиракова, Мария Карабаджакова и Венциана Маркова дискутираха за „Мястото на ценностите на Европа в света”, Филип Стайнов, Мартин Върбанов, Ева Илкова и Диана Цветкова – за „Миграции и интеграции”, Нанси Енева, Леда Кунева, Даниела Филипова и Зорница Йовчева – за „Околна среда и възобновяеми енергийни източници”, Иван Кънев, Стилиян Димитров, Иван Стоянов и Цветан Цанев – за „Свобода на информацията и гражданската култура”, Мария Маринова, Десислава Иванова и Александра Иванова – за „Демокрация и гражданство”, Теодоси Тодоров, Анелия Петрова, Лора Коцева и Ралица Генкова – за „Бъдещето на Европа”.
Най-важна всъщност бе възможността младите хора от различни страни да се запознаят, да поговорят и споделят своите интереси, проблеми, което бе и основната цел на проявата в Страсбург. Работни група по същото време сформираха и техните преподаватели, като Петър Иванов и Дияна Добрева не само участваха в дискусиите, но и имаха възможността да обсъдят с колегите си бъдещи участия в междуучилищни европейски проекти.
После всички отново се събраха в голямата пленарна зала, където председателите на комисии представиха от трибуната докладите на работните групи. Трима от тях бяха наши ученици – Силвия Ковачева, Филип Стайнов и Леда Кунева, а всеки от присъстващите в залата имаше възможността да гласува за резултатите от всяка една от темите. Най-голямо оживление предизвика играта „Евроигра”, за която бяха сформирани 4 отбора (в тях бяха избрани Александра Иванова и Мария Карабаджакова). Младите хора имаха възможността да отговарят на разнообразни въпроси от историята, музиката, спорта и т.н., като отборът на Мария Карабаждакова бе на крачка от крайното първо място.